Zajęcia

Sprawdź dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia z ceramiki

Lepienie z gliny rozwija sprawność dłoni i palców, czyli tak zwaną motorykę małą. Warto, aby każde dziecko ćwiczyło tą umiejętność już od najmłodszych lat. Ugniatanie, formowanie, wałkowanie, odciskanie to czynności wpływające na doskonalenie motoryki małej.

Ułatwiają dzieciom kolorowanie, trzymanie prawidłowo sztućców, wiązanie sznurowadeł, aż do nabywania czynności pisania. Ponadto praca z gliną doskonali umiejętności koncentracji i uczy cierpliwości. Podczas zajęć dzieci używają rozmaitych narzędzi i materiałów.

Dzięki temu uczą się znajdować przeróżne zastosowanie przedmiotów dnia codziennego, co sprawia, że rozwijają swoją twórczość. Zajęcia w glinie doskonalą koordynację wzrokowo – ruchową, uczą planowania przestrzennego  i stymulują układ nerwowy. Warsztaty te mają również aspekt terapeutyczny.

Wyciszają i rozładowują napięcie, odprężają i ułatwiają walkę ze stresem a radość z efektów pracy daję poczucie własnej wartości.

Jak wyglądają zajęcia

Prowadzone zajęcia odbywają się na terenie danego przedszkola lub szkoły.

Warsztaty te prowadzone są cyklicznie raz w tygodniu lub dwa razy w miesiącu, czas ich trwania zależny jest od ilości dzieci w grupie i wynosi od 45min do 1h.

W trakcie zajęć dzieci mają na sobie założone fartuszki ochronne.

Używają przeróżnych przedmiotów do wykonywania swojej pracy:
Wałków,  Szpatułek,  Pędzelków, Pieczątek, Materiałów koronkowych,  Liści, Patyków, Kwiatów,  Sznurków,  Odlewów.

Dzięki temu uczą się różnych technik zdobienia i lepienia, co sprawia, że w krótkim czasie stają się prawdziwymi ekspertami w dziedzinie ceramiki.

Etapy pracy w glinie

Proces ceramiczny wymaga dwukrotnego wypału w piecu w temperaturze od 980 stopni do 1200 stopni.

Etapy prac odbywają się w dwóch cyklach:

ETAP I

Ugniatanie i rozwałkowywanie mokrej gliny. Lepienie i sklejanie przy pomocy „szlamu”. Tworzenie pracy ceramicznej. Pierwszy wypał na (biskwit) wykonany przez nauczyciela poza placówką.

ETAP II

Dekorowanie szkliwem lub farbkami naszkliwnymi wypalonych wcześniej prac. Po procesie szkliwienia następuje drugi wypał. Gotowe prace dostarczone są do placówki i zabrane przez dzieci do domu.
Efekt końcowy jest cudowny 🙂

Gliniane Cuda - Warsztaty dla szkół i przedszkoli Gdańsk

Bądź w kontakcie

Nie ma jeszcze zajęć z ceramiki w Twoim mieście/szkole/przedszkolu?

  • icon
    Współpraca lub nowa placówka?

    Dominika Subocz +48 798 065 475‬

  • icon
    Szukasz zajęć?

    Przejdź do sekcji Zajęcia i wybierz odpowiednie zajęcia.

Skontaktuj się z nami